RůžOFFky v běhu

BJEŽ
BJEŽ

Zajímá vás, jak funguje taková běžecká skupina? A co skupina milující růžovou, běh a víno? 🙂 Přesně takovou s názvem RůžOFFky v běhu jsme pro vás vyzpovídali a doufáme, že se stejně jako my dozvíte spoustu nových a zajímavých informací. Potěšíme určitě hlavně naše fanoušky z Litomyšle a okolí, protože ti se k RůžOFFkám můžou navíc okamžitě přidat – a že je o co stát!

 

 

Kdo jsou RůžOFFky a jak to celé vzniklo, představíte se nám?

RůžOFFky jsou holky, které rády běhají a taky mají rády víno. Nápad založit běžeckou skupinu vznikl cestou z prvního ročníku Vinařského maratonu v roce 2015, kde nás atmosféra závodu inspirovala natolik, že jsme si řekly, že by bylo super nějaké běžecké akce uspořádat i u nás v Litomyšli. Tenkrát jsme byly ještě dvě – Ája a Ola. Před dvěma lety k nám přibyla Janča, která nám se vším pomáhá a je skvělou technickou podporou pro naše nápady.

 

 

Můžeme Vás tedy označit jako „běžeckou skupinu“? Co přesně jako běžecká skupina děláte?

My se za běžeckou skupinu označujeme. Naší první akcí byl Valentýnský běh v roce 2016 a od té doby jen přidáváme a přidáváme. Začaly jsme pořádat pravidelné pondělní běžecké tréninky pro veřejnost a doteď uspořádaly přes třicet závodů a běžeckých akcí. V současné době se více zaměřujeme na děti, v pondělí máme „Běhátka“ – tréninky pro nejmenší z Litomyšle a okolí. Ani na dospělé ale nezapomínáme, od nového roku chystáme workshopy zaměřené na pohyb, správnou výživu, techniku běhu, výběr obuvi, kompenzační a protahovací cvičení. Budou to takové sebepoznávací akce – co naše tělo dokáže, čeho je schopné a co se mu líbí.

 

Co považujete za největší organizační výzvu, se kterou se u běžecké skupiny a jejich aktivit potýkáte?

Každá běžecká akce či závod je výzvou. Vybrat správnou trasu, která se bude líbit a bude odpovídat náročností. Taky je výzvou najít k sobě ty správné lidi, kteří nám pomůžou, a je na ně spoleh. Nejdřív jsme do všeho zapojovaly své partnery, děti a rodiče. Ale jak se naše akce rozrůstají, je potřeba mít čím dál víc lidí kolem sebe. I proto přišla Janča – abychom to zvládly. Velkou oporou je nám (krom našich blízkých) město Litomyšl. Nejen že nás podporuje věcmi, které můžeme dát závodníkům jako ceny, ale taky nám třeba městská policie vždy ochotně pomůže při závodech ulicemi.

 

Můžou se k Vám lidé přidat?

Rády uvidíme kohokoli na našich akcích pro děti i workshopech a závodech pro dospělé. Před většinou našich akcí na Facebooku dáváme výzvu dobrovolníkům, kteří nám pak pomáhají na trati či v zázemí závodu. Tohle „přidání se“ k nám vítáme.

 

Kde Vás mají lidé sledovat a co tam najdou?

Máme facebookovou stránku RůžOFFky v běhu a taky stejnojmenný Instagram. Facebook zvládáme, ale Instagram nám trochu drhne, přece jen už jsme „starší generace“ a moc to s ním neumíme😊.  Na Facebooku jsme například každý den v srpnu dávaly příspěvek do rubriky Co já dnes, kde jsme popisovaly svůj běžný den. Tohle jsme začaly dělat z toho důvodu, že se stále častěji setkáváme s větou „Já mít tolik času jako ty, tak taky běhám.“ Samozřejmě, že nemáme víc času než ostatní – všichni máme 24 hodin denně. Jen si náš čas organizujeme tak, aby tam pro běh bylo místo. A to se našimi příspěvky snažíme ukázat. Že žijeme normální život, máme děti, partnery, práci, kamarády, čas na lenošení…. A taky k tomu ten běh.

Na Facebooku pak jsou samozřejmě pozvánky na naše akce a občas se rády pochlubíme fotkami z běhů, které se povedly, a ze závodů. 😊

 

 

Jste z Litomyšle, máte nějaké doporučení na ostatní běžecké skupiny po republice?

Přes Instagram a FAcebook sledujeme další běžecké skupiny, zajímá nás, co dělají jinak, inspirujeme se. Osobně zatím s nikým nespolupracujeme. Ale do budoucna, kdo ví….

 

Pokud v okolí lidé žádnou takovou skupinu nemají, poradíte, jak ji založit?

My žádné obecné rady asi dávat nemůžeme. U nás platí to „hledaly se, až se našly“. Od začátku jsme si prostě sedly, věděly jsme, že se na sebe můžeme spolehnout. Když plánujeme novou akci, obvykle si načneme víno a během půl hodiny máme hotovo. Fakt. Prostě jde o to, aby byli lidi naladění na stejnou notu a táhli za jeden provaz. Pak to jde samo.

 

Proč Vás zaujal zrovna běh a ne třeba plavání nebo brusle?

Proč běh? Obě pracujeme s lidmi – Ája je učitelka, Ola vedoucí domova pro seniory s demencí. Obě jsme cítily potřebu být chvíli samy, mít čas jen a jen pro sebe, nemít nikoho kolem. To se vám na brusláku ani na koupálku nepoštěstí. Proto běh. A proto i to OFF v našem názvu. Prostě se při běhu chodíme vypnout.

 

Co děláte ve volném čase kromě běhání? 🙂

A kromě pití vína? 😊 Ája hodně jezdí na kole, dělá instruktorku TRX, vede taneční kroužky pro děti a ráda chodí po horách. Ola ráda vaří, jezdí k rodičům na Březiny, mimo jiné je v zastupitelstvu města a ráda oddává. A obě se věnujeme svým rodinám a blízkým a máme rády svoji práci.

 

Máte osobně nějaký oblíbený běžecký závod?

Pro nás obě je srdcovka Vinařský maraton. Ája má ráda Hradecký půlmaraton, protože to byl její první závod a Olomoucký půlmaraton, který má úžasnou atmosféru. Pro Olu je jedničkou Březinská 50, závod, který pořádají její kamarádi a rodina na Březinách.

 

 

Kdyby měl někdo pochyby o svých schopnostech a chtěl nejdřív vyzkoušet běhání sám, co byste mu pro začátek doporučili? Jak vůbec začít?

Mít chuť běhat, odhodlání a pevnou vůli.  Běhání přináší obrovskou radost, ale taky bolí. Nikdo za vás nenatrénuje. Říkáme, že když člověk „přeběhá“ první zimu, má vyhráno. A praktické tipy? Zpomal, nepřepal začátek, není potřeba hned běhat dlouhé trasy nebo rychlým tempem. A ještě něco – je celkem fuk, co máš pro začátek na sobě, ale vyber si běžecké boty, které ti sednou. Tenisky z tržnice ti běh spolehlivě otráví.

 

Je Litomyšl dobré město pro běh? Máte poblíž i přírodní trasy?

Litomyšl je skvělé místo pro běh. Vybere si tu každý. Kdo má rád silnice, běhá silnice, jsou zde zpevněné lesní cesty, a kdo chce terén, má možnost vyběhnout na nedaleký Kozlov, Budislav, Andrlův chlum a další. Nestěžujeme si 😊

 

Co plánujete za akce, iniciativy… do budoucna?

To jsme práskly hned v druhé otázce – hlavní náplní příštího roku budou workshopy pro dospělé, ale máme v plánu samozřejmě i další akce – Běh skřítka Podzimníčka (orienťák pro děti), běh k 17. listopadu, na Vánoce dobročinný Andělský běh, pak zase Valentýnská desítka, Běh s velikonočním zajíčkem pro děti a v červnu dobročinný Běháme srdcem. A když si dáme víno, určitě vymyslíme i něco mezi tím 😊

 

Jaká jsou Vaše nejoblíbenější BJEŽ čelenky? 🙂

Přece všechny! Skvěle drží a sluší nám 😊. Máme jich několik a vždycky je ladíme k tomu, co máme na sobě. Při běhu i třeba do práce nebo při procházce do města.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu (nejen) sportovního štěstí 🙂

 

 

BONUS na závěr – na příští rok 2020 si můžete pořídit zcela originální běžecký RůžOFFkový diář! Je plný rad pro začínající i zkušenější běžce a běžkyně, inspirace i praktických stránek pro zaznamenávání sportovních cílů. Spolu s čelenkou může tvořit i hezký vánoční dárek pro blízkého sportovce (či spíše sportovkyni? :)! Seženete ho i s celým sortimentem BJEŽ v prodejně Prima Sport v Poličce.

Naše další partnerské prodejny najdete tady.

 

BJEŽ

BJEŽ